Kurz C++, Úvod
Jiří Pipošiar, 12.3.2003

Kdo by si měl tento kurz přečíst
Tento kurz je určen hlavně pro ty, co se s tímto jazykem ještě vůbec nesetkali, nebo přecházejí z jazyka C do C++. Experti zde asi nic nového nenajdou, ale aspoň si můžou osvěžit své znalosti...:o)

Budu se snažit, aby všechna témata byla srozumitelná i naprostým začátečníkům, i když někde to nebude tak lehké. Všechny lekce se budou do hloubky zabývat vybraným tématem, takže by vám nemělo snad nic uniknout.

Pozn.: V tomto kurzu udělám menší vyjímku - nebudu se soustředit pouze na kód pro systémy Windows (důvodem je cíl tohoto kurzu - naučit C++, což je multiplatformní jazyk). Vše co se zde tedy naučíte, můžete využít jak ve windows, tak například v Unixu i Linuxu... Budu zde popisovat poslední standard ANSI/ISO C++.

Vývojová prostředí
Mezi nejznámější vývojové prostředí patří MS Visual C++ 6.0 (pro toto prostředí budu popisovat založení projektů), nebo C++ Builder. Pokud byste raději nějaký Freeware, tak můžu jen a jen doporučit Dev-C++.

Formátování textu
Pro snadnou orientaci a přehlednost jsem si zavedl následující formátování:

 • Toto bude obyčejný text článku...
 • Takto budou zvýrazněny důležité věci nebo nové neznámé výrazy
 • Toto bude text zdrojového kódu...
 • A tohle budou různé názvy funkcí nebo proměnných v článku apod...

(Klíčová slova, řetězce a komentáře budou ve zdrojovém kódu pro vyšší přehlednost barevně odlišeny).

Věřím, že vám můj kurz pomůže alespoň trochu zjednodušit vstup na již tak docela trnitou cestu programováním v tomto báječném (ale těžkém) jazyce.


Seznam lekcí Kurz C++, Lekce 1